Nakon održanog treninga u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije, studenti novinarstva dobili su priliku da kroz kreiranje autorskih tekstova, zajedno sa mladima sa hendikepom koji su prošli obuku o medijskom nastupu, kreiraju članke o temama koje se tiču izjednačavanja uslova za osobe sa hendikepom u različitim sferama društva.
Studenti I studentkinje su autori I autorke sledećih tekstova:
Tekst Marije Nestorović „Jednakost kao misaona imenica za studente sa hendikepom“, možete pronaći na sledećem linku:
A tekst Sare Panić „Postoji li neometano kretanje za sve u Srbiji?“ je dostupan na sledećem linku:
https://www.uns.org.rs/desk/Mladi/159454/postoji-li-neometano-kretanje-za-sve-u-srbiji.html
Jovan Živković, student novinarstva, napisao je dva teksta koja možete pročitati na sledećim linkovima:
Prvi tekst pod nazivom „Kada fakultet postane neprijatelj” dostupan je na linku:
https://www.uns.org.rs/desk/Mladi/159711/kada-fakultet-postane-neprijatelj.html
A drugi je pod nazivom „Studenti sa hendikepom – sistemski problem kome fale rešenja i empatija“, I nalazi se na linku:
Slađana Dimitrijević se u svojim tekstovima osvrće na problem zapošljavanja osoba sa hendikepom i na poražavajuće rezultate popisa stanovništva iz 2022. godine:
Ttekst „Poslodavac bi da zaposli osobu sa hendikepom, ali da nema hendikep“ možete pročitati ovde:
A članak „Kako je nestalo više od 200 hiljada osoba sa hendikepom između dva popisa“ dostupan je na linku:
Projekat „Mladi i mediji“ uključuje i tekst Jovane Damjanović, koja je zajedno sa članom Akademske inkluzivne asocijacije, Aleksom Kuzmanovićem kroz članak pod nazivom „Da li je turizam pristupačan svima?“ ukazala na psihološke i fizičke barijere sa kojima se osobe sa hendikepom susreću u turizmu. Ceo članak možete pročitati ovde:
https://presscentar.uns.org.rs/info/5790/da-li-je-turizam-pristupacan-svima.html
Udruženje novinara Srbije u okviru projekta „Mladi i novinari za bolji medijski pristup inkluziji osoba sa hendikepom“ objavilo je i tekst o prilagođenosti programa javnih servisa i komercijalnih emitera osobama sa hendikepom. Na javnim servisima prilagođen program svodi se na nivo statističke greške, dok na komercijalnim televizijama ni toliko. Ceo tekst možete pronaći na sledećem linku:
https://www.uns.org.rs/sr/desk/Mladi/154656/na-javnim-servisima-program-prilagodjen-osobama-sa-invaliditetom-na-nivou-statisticke-greske-na-komercijalnim-televizijama-ni-toliko.html
Objavljen je i tekst – Osoba „sa invaliditetom“ ili „sa hendikepom“ – koji je termin primereniji?
Izvršni direktor i tim menadžer Akademske inkluzivne asocijacije Milan Janković, koji se zalaže za korišćenje termina „osobe sa hendikepom“, koji podrazumeva težnju ka suzbijanju nejednakosti, kaže da je važno koristiti reči koje nisu etiketirajuće, pežorativne i diskriminatorne, kao i one koje donose informaciju.
Ukrštanjem te dve dimenzije se, kako objašnjava, dolazi do ispravnih termina.
Kod nas je, navodi Milan Janković, kulturološki najprisutnija kvalifikacija „invalid“ , koja etiketira osobu i oduzima njen vrednosni aspekt. Ovaj termin, kako kaže, znači „bezvredan“, „onesposobljen“, „štetan“.
Ceo tekst možete pronaći ovde:
Izvršni direktor Akademske inkluzivne asocijacije gostovao je i na podkastu Udruženja novinara Srbije u kojem je govorio o važnosti aktivnog učestvovanja osoba sa hendikepom u društvu.
Istakao je koliki značaj za osamostaljivanje ima činjenica da svi studenti sa hendikepom koji ostvare 36 ESPB bodova budu „na budžetu“ i imaju pravo na stipendiju. Više o ovome možete pronaći na sledećem linku:
Aleksa Kuzmanović, član Akademske inkluzivne asocijacije, imao je priliku da za agenciju FoNet ukaže na najčešće greške koje ljudi prave u postupanju prema osobama sa hendikepom, pogrešne i diskriminatorne izraze i ujedno istakne nužnost prihvatanja različitosti. Ceo prilog je dostupan na sledećem linku:
https://fonet.rs/tv/stigma/36429914/diskriminatorni-izrazi.html